شما اینجا هستید

سیاسی » لحظه شهادت فرزند مقابل چشمان پدر در حرم شاهچراغ
گروه : سیاسی

به گزارش روجا نیوز به نقل از ایرنا،علی اصغر لری گوئینی مسافر و زائر کوچک حرم مطهر شاهچراغ (ع) و دانش آموز کرمانی کلاس دوم دبستان بود که در سفر زیارتی به شیراز در حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع) به شهادت رسید.

پیکر مطهر این شهید دانش آموز پس از تشییع در شیراز،مشهد و کرمان، دهم آبان در زادگاهش شهرستان سیرجان استان کرمان به خاک سپرده شد در حالی که پدر و برادر کوچکتر این شهید به دلیل مجروح بودن و بستری در بیمارستان مسلمین شیراز نتوانستند در این مراسم‌ها شرکت کنند و “علی اصغر” که غروب چهارم آبان در حرم مطهر شاهچراغ شهید شده بود غریبانه و بدون حضور پدر و تنها برادرش در زادگاهش تدفین شد.

عباس لری گوئینی پدر شهید علی اصغر که در بیمارستان مسلمین شیراز بستری است در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار ایرنا روایتی از زمان حمله تروریستی به حرم شاهچراغ و چند ساعت مانده به زمان این حمله را بیان کرد.

انجام این مصاحبه با لحظه تدفین پیکر شهید علی اصغر در زادگاهش و بدون حضور پدر همزمان شده بود و به همین دلیل بارها تاب سخن گفتن از پدر شهید ربوده می‌شد و با هر کلمه اشکی بر گونه این مرد روان می‌کرد.

 

داستان سفر به شیراز

ابتدای سخن از دلیل سفر این خانواده به شیراز شروع شد.

آنگونه که پدر خانواده گفت، سه شنبه سوم آبان ۱۴۰۱ ، علی اصغر به اتفاق اهورا برادر کوچکتر،پدر، پدر بزرگ و مادر بزرگ برای زیارت شاهچراغ (ع) عزم سفر به شیراز کردند و شب را در نی‌ریز منزل عمه علی اصغر به صبح رساندند.

بعد از ظهر چهارشنبه چهارم آبان خانواده علی اصغر نی ریز را به سمت شیراز و زیارت شاهچراغ ترک کردند.

به گفته عباس لری گوئینی ،شهید علی اصغر هشت ساله در مسیر همواره بی تاب لحظه رسیدن به شیراز بود و همواره از پدر ،زمان رسیدن را پرس و جو می‌کرد.

به گفته وی، خانواده گوئینی از ابتدای ورود به شیراز حتی به چراغ قرمز هم برخورد نکردند و علیرغم شلوغی همیشگی مسیر ورودی شیراز تا حرم ،اما این بار بدون هیچ ترافیکی سریع مقابل حرم شاهچراغ رسیدند.

نزدیکی زمان به موعد اذان،خانواده گوئینی را از پیدا کردن مهمانسرایی برای اسکان شب در شیراز منصرف کرده و این کار را به بعد از نماز و زیارت موکول می کنند.

تقریبا همزمان با موعد اذان مغرب و عشاء ،خانواده گوئینی به ورودی حرم شاهچراغ رسیدند و با سلام دادن وارد صحن این آستان مقدس شده و برای نماز جماعت مهیا شدند.

به گفته پدر، اهورای سه سال و نیمه با زبان بچه گانه چندین مرتبه سعی کرد از وارد شدن خانواده به محل ضریح مقدس جلوگیری کند که کسی به حرف های کودکانه او توجهی نکرد.

بزرگترهای خانواده بعد از زیارت مرقد مطهر شاهچراغ (ع) آماده نماز خواندن شدند و اهورا و علی اصغر نیز مشغول گرفتن عکس یادگاری بودند که به یکباره پدربزرگ نماز خود را شکست و فریاد فرار سر داد.

عباس لری گوئینی پدر خانواده گفت: ابتدا تصور کردم در صحن حرم نورافشانی می کنند که صدای انفجار می آید اما با فریاد پدر بزرگ، دستان ۲ فرزند خود را گرفتم و به سمتی فرار کردم.

 

رخ در رخ تروریست مسلح

وی اظهار داشت:‌ به همراه ۲ پسرم، حدود سه متر به جلو رفتم که به یکباره با تروریست مسلح رخ در رخ شدم.

و این زمانی بود که تروریست شروع به تیراندازی به سوی مردم کرد و خانواده گوئینی به سمت دیگری رفتند.

عباس لری گوئینی به خبرنگار ایرنا گفت: این بخش حادثه در فیلم هایی که از دوربین های مداربسته حرم بیرون آمده قابل مشاهده است که او با لباس آبی دست پسرانش که لباس سبز پوشیده اند را گرفته و به سمتی می‌رود.

در این لحظه مسیر پدر و ۲ پسر از پدربزرگ و مادربزرگ جدا شد.

یکی از زائرین حرم برای دور شدن از دید تروریست به گوشه‌ای که اسپلیت ایستاده‌ای نیز در آن محل بوده پناه می‌برد و پدر و ۲ فرزند اهل استان کرمان نیز پشت سر این فرد در همان محل پنهان شدند و تعداد دیگری از زائران نیز همین کار را انجام دادند و در این محل که تصاویر آن نیز در فضای مجازی منتشر شده به تصور دورماندن از دید مهاجم پنهان شدند، اما همین محل به قتلگاه تعداد زیادی از زائرین این حادثه تروریستی تبدیل شد.

عباس لری گوئینی در ادامه شرح این ماجرا گفت: اولین زائری که در این محل پناه برد سعی کرد که از جداره شیشه‌ای پشت اسپیلت به قسمت بانوان فرار کند که موفق به این کار نشد و در همین محل سر خود را بین دست‌هایش فرو برد و در نهایت،  وی خود را روی فرزندانش انداخت به امید اینکه به آنها آسیبی وارد نشود.

صدای شلیک گلوله است که در این لحظه به گوش افراد پناه گرفته در این گوشه از حرم رسید، خانواده گوئینی تنها برای زیارت حرم شاهچراغ(ع) در تعطیلات پایان هفته به شیراز آمده بودند اما اکنون در میانه یک حمله تروریستی وحشیانه قرار داشتند.

عباس لری گوئینی گفت: در اولین شلیک‌های مرد مهاجم، سرم را به زیر انداخته بودم اما وقتی که برای لحظه‌ای صدای شلیک قطع شد، سرم را بالا آوردم و مشاهده کردم که اسلحه فرد مهاجم گیر کرده و او در تلاش برای درست کردن سلاح است تا مجددا به وسیله آن به جان مردم بی دفاع یورش ببرد.

 

لحظه شهادت فرزند از زبان پدر

در اینجا بود که لری گوئینی نیم نگاهی به فرزندانش انداخت و زمانیکه از سلامت کودکان مطمئن شد، مجددا صدای شلیک در گوشش پیچید که گویا در همین لحظه نیز علی اصغر سرش را از پشت پدر بیرون آورد تا با کنجکاوی‌های کودکانه نگاهی به وقایع اطراف بیاندازد که در این لحظه گلوله‌ای با سر این کودک اصابت و زائر کوچک حرم شهید شد.

پدر علی اصغر که هنوز متوجه شهادت پسرش نشده، با شنیدن صدای ماموران پلیس که تروریست را زمین گیر کرده و برای کمک به زائرین آمده بودند به خود آمد، ابتدا صدای اهورا که پدرش را صدا زد به گوش رسید و با این آوا دل پدر کمی آرام گرفت اما این خانواده بین پیکرهای بی جان سایر شهدا قرار داشتند تا اینکه ماموران امنیتی یکی یکی پیکرها را به سمتی دیگر منتقل کردند و “عباس” توانست اهورا را ببیند؛ اهورای سه و نیم ساله تیر و چندین ترکش به پایش اصابت کرده بود و خونریزی داشت.

پدر که دست چپ و راست و پای راستش نیز تیر خورده و خونریزی شدیدی داشت، به سختی اهورا را به گوشه‌ای منتقل و به یکی از ماموران سپرد تا به سوی فرزند دیگرش برود، زمانی‌که به علی اصغر نزدیک شد، او را صدا زد اما جوابی نیامد.

عباس لری گوئینی گفت: چند بار فریاد زدم: علی اصغر،علی اصغر… اما پاسخی نشنیدم و بعد، متوجه شدم گوش فرزندم خون ریزی کرده است.

 

لحظه شهادت فرزند مقابل چشمان پدر در حرم شاهچراغ

پدر در حالی اشک می ریخت، چنین ادامه ماجرا را تعریف کرد: نیروهای امدادی بر بالین علی اصغر هشت ساله حاضر شدند و اعلام کردند که نبض ندارد و شهید شده است.

عباس گفت: در این لحظه بالای سر علی اصغر رفتم و فریاد زدم که بدون تو کجا بروم؟

 

ترکش‌ها در نزدیکی نخاع اهورا

عباس و اهورا بعد از انجام چندین عمل جراحی هنوز در بیمارستان مسلمین شیراز بستری‌ هستند.

پدر شهید “علی اصغر” و مجروح “اهورا” در ادامه گفت: چند ترکش در بدن اهورا وجود دارد که به علت نزدیکی به نخاع، عملیات درمان اهورا با حساسیت خاصی در حال انجام است.

عباس از ویژگی های شخصیتی علی اصغر اینگونه گفت: که بسیار پسر سربه زیری بود و در همه شرایط با وجودی که حدود ۵ سال از برادرش بزرگتر بود اما همیشه هوای او را داشته و حامی برادرش بود.

پدر این شهید دانش آموز ،برخورد شدید با عاملان این حادثه تروریستی را خواستار شد و گفت: عاملین این حادثه باید دستگیر و به دستان قانون سپرده شوند تا دیگر کسی سودای بهم ریختن امنیت و آرامش جامعه و خانواده‌ها را در سر نپروراند.

غروب روز چهارشنبه (چهارم آبان ۱۴۰۱) فردی مسلح با حمله به زائران و خادمان حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در شهر شیراز، آنها را به رگبار بست که بنا بر آخرین اعلام مسئولان استان فارس، ۱۳ نفر را به شهادت رساند و ۳۰ نفر را مجروح کرد.

پیش از این، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه ۹ نفر از حادثه دیدگان حمله تروریستی حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) همچنان در بیمارستان‌های شیراز بستری هستند، گفت: حال ۲ نفر از این افراد وخیم است و همه خدمات درمانی به این افراد ارائه می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |