شما اینجا هستید

ایران » دانشگاه هنر باید محور کرسی‌های نظریه‌پردازی حوزه‌های هنری باشد
گروه : ایران

به گزارش روجا نیوز، هفتاد و یکمین جلسه شورای هنر با دستور جلسات بررسی وضعیت کرسی های نظریه پردازی حوزه هنر و بررسی اصلاحات تسهیل گرایانه برای صدور مجوز موسسات فرهنگی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

محمد مهدی اسماعیلی در هفتاد و یکمین جلسه شورای هنر که در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد با اشاره به اهمیت کرسی های نظریه پردازی در تعالی حوزه هنر در خصوص وضعیت نظریه پردازی در این حوزه گفت: به نظر می‌رسد در این خصوص خللی وجود دارد که حوزه «نظریه پردازی» به جزئی از زیست علمی و پژوهشی کشور تبدیل نشده است که حل و فصل این مسئله مستلزم آسیب شناسی دقیق و کارشناسانه است.

رئیس شورای هنر کشور ادامه داد: دانشگاه هنر باید محور کرسی های نظریه پردازی حوزه های هنری باشد.

وی گفت: دانشگاه هنر در قیاس با سایر مجموعه های علمی کشور شایسته ترین گزینه برای برپایی کرسی های نظریه پردازی حوزه هنر به شمار می‌رود زیرا روش نظریه پردازی در حوزه هنر همانند شیوه آموزش با سایر حوزه‌ها متفاوت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اهمیت همکاری و تعامل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ با هیات کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد.

اسماعیلی  خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این آمادگی را دارد که برای ایجاد سازوکارهای اجرایی «کرسی های نظریه پردازی» در حوزه فرهنگ و هنر از تمامی ظرفیت های وزارتخانه استفاده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای هنر کشور در پایان گفت: این شورا می‌تواند به پشتوانه حضور شخصیت های حقیقی و حقوقی به عنوان مجموعه ای بالنده روند اصولی برپایی کرسی های نظریه پردازی حوزه هنر را تسهیل کند که امیدواریم این مسئله با برنامه ریزی مدون به سرانجام برسد.

همچنین دبیر هیات کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی که به عنوان مهمان در جلسه شورای هنر حضور یافته بود، در خصوص این هیات گفت: طی ۱۹ سال که از عمر هیات کرسی های نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی می گذرد، شصت و دو نظریه به ثبت رسیده و  ۲۱ کرسی طی سالهای اخیر فعال شده است که البته این اقدامات آنطور که شایسته است نتوانسته اهداف متعالی حوزه هنر انقلاب اسلامی را تامین کند.

حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت پور، افزود: از میان این ۲۱ کرسی، سیزده کرسی ترویجی و هشت کرسی تخصصی بوده است که مسائل مرتبط با فقه هنر و معماری بخش قابل توجهی از محتوای کرسی ها را شامل شده است.

دبیر هیات کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون شورای علمی تخصصی هنر در دانشگاه هنر فعال است، ابراز امیدواری کرد تا با ادامه این روند به تحول و تعالی حوزه هنر کمک کنیم.

بررسی اصلاحات تسهیل گرایانه برای صدور مجوز موسسات فرهنگی با حضور مهدی محمدی، دبیر هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی بخش پایانی هفتادو یکمین جلسه شورای هنر بود.

جلسات شورای هنر کشور پس از سالها وقفه، در دوره جدید وزارت فرهنگ از سر گرفته شده است و صبح امروز، ششمین جلسه این شورا در دوره جدید و هفتادویکمین جلسه آن در ادوار مختلف در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

خبرنگار: رجا معالی

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |