شما اینجا هستید

سیاسی » هدف سند جامع راهبردی انرژی هسته ای، دستیابی به ده هزار مگاوات برق است
گروه : سیاسی

به گزارش خبرنگار روجا نیوز، محمد اسلامی روز دوشنبه در نشست هم‌اندیشی بررسی فرآیند پرتودهی در حوزه سلامت، کشاورزی و صنعت اظهار کرد: سند جامع راهبردی سازمان انرژی اتمی برای افق بیست ساله در ۲۰ فروردین امسال توسط رئیس جمهور رونمایی شد و ما با در دست داشتن این سند و با نگاه به کارگیری تمامی ظرفیت‌های داخلی، حرکت در جهت تحقق این سند را آغاز کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در این سند چهار محور اصلی پیش بینی شده است که توسعه استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق یکی از محورهای مهم این سند به شمار می‌رود.

اسلامی بیان داشت: امروز به موجب تکالیف فردی و ملی خودمان وظیفه داریم که گام های اساسی برای کاهش تولید کربن و آلاینده‌ها را که موجب این شرایط و تغییر اقلیم شده است برداریم. در واقع باید به سمت صفر کردن کربن حرکت کنیم.

وی با اعتقاد به اینکه انرژی و برق هسته‌ای پاک‌ترین و پایدارترین نوع انرژی است، گفت: یکی از اهداف این سند شروع سرمایه‌گذاری و احداث ۱۰ هزار مگاوات برق جدید است؛ در حال حاضر هزار مگاوات در دست بهره‌برداری داریم و ۲ هزار  مگاوات در دست احداث داریم.

اسلامی بیان کرد:  افزون بر اینکه امروز ظرفیت‌سازی برای طراحی و ساخت رآکتورها را با یک نگاه متفاوت در مقیاس‌های مختلف آغاز کردیم، بومی کردن  صنعت نیروگاهی را هم هدف قرار دادیم و با گسترش خودمان در سطح و عمق درصدد هستیم تا صنعت برق هسته‌ای کشور را در صنعت کشور تولید کنیم و به یک قطب سازنده نیروگاه‌های هسته‌ای در دنیا تبدیل شویم. قطعا این کار را با ساز و کارهایی که برای تأمین مالی تعریف کردیم و با بازدهی خیلی خوبی که نیروگاه‌های هسته‌ای دارد انجام خواهیم داد.

وی اظهار داشت: محور دوم، بحث کاربرد پرتوها است که در حوزه پرتوها دامنه وسیعی از مطالب را داریم که آنچه در سند در دستورکار ما قرار گرفته این است که با استفاده از نتایج مطالعات طرح جامع حمل و نقل و طرح جامع لجستیک کشور توسعه کانون‌های تولید را بشناسیم و برنامه ریزی کنیم تا استان فارس را در این زمینه‌ در قالب رتبه‌های دوازده گانه که از مطالعات استخراج شد به عنوان یک اولویت انتخاب کردیم و این کار را با اراده‌ای که استاندار و اداره کل اوقاف داشتند آغاز کردیم.

اسلامی یادآور شد: نکته حایز اهمیت این است که سرمایه گذاری و صرف هزینه در این زمینه فایده است. اگر نتوانیم از نفوذ این آفت‌ها در خاک، آب و بدن انسان‌ها جلوگیری کنیم هزینه‌ای که ایجاد می‌شود بیشتر از میزان هزینه‌ این سرمایه‌گذاری است.

وی با بیان اینکه کشور باید در ارتباط با دستیابی به تجهیزات باید خودکفا شود گفت: هرچند خرید این اقلام و تجهیزات به دلیل مزاحمت‌های شدیدی که سر راه هسته‌ای شدن کشور وجود داشته میسر نیست؛ اما ما نباید خود را در مسیر لجستیکی قرار دهیم بلکه انتخاب ما باید بهره‌گیری از ظرفیت داخلی و طراحی مهندسی باشد و بایستی شرایطی فراهم کنیم تا تولیدات در داخل کشور انجام شود.

اسلامی با اعتقاد به اینکه این کار یک کار دانش‌بنیان است، گفت: با شناختی که از الزامات ایمنی و مقررات داریم بایستی تولیدات را در داخل کشور انجام دهیم.

وی بیان کرد: یک نگاه مهندسی پیشرو لازم است که همواره بتواند در مسیر رفتاری علمی و خدمت اقدام کند و این رویکرد این صنعت و فرآیند را به صورت دانش‌بنیانی حفظ می‌کند.

اسلامی عنوان کرد: ما از فرآیند تولید و زنجیره‌ تأمینی که آن اقلام را در ساخت تولیدی یاری می‌رساند و همچنین از مشارکتی که در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود استقبال خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: استان فارس تنوعی در تولیدات باغی کشاورزی دارد. متاسفانه تمام باغات به ویژه باغ‌های مرکبات، انار و پسته گرفتار آفت‌هایی هستند و تا تهاجمی نشده بایستی برای آن چاره‌اندیشی شود. نتایج تحقیقاتی در این زمینه تبدیل به سیستم و سامانه‌ شده است و این پیشرفت بزرگ در صنعت و کشاورزی که با پشتوانه علمی و تحقیقاتی است به مرحله بهره برداری رسیده است.

اسلامی اظهار کرد: با اراده و عزم که وجود دارد درصدد هستیم هیاهوی هسته‌ای را از بین ببریم. این اتهامی که به ما می‌زنند به دلیل این است که مانع پیشرفت ما در هسته‌ای شوند.

وی با اعتقاد به اینکه آینده در آیو تکنولوژی است، گفت: آیو تکنولوژی، آی‌تی، هسته‌ای و هوافضا قدرت است و ایجاد قدرت اقتدار می‌آورد، این موارد را نباید نادیده بگیریم چراکه دشمنان با حضور ما در راس هرم که قدرت و قدرت ساز است و جاذب مغزها و استعدادها است مخالف هستند و ما نباید بگذاریم که این مغز تهی شود و آنها از مغزهای ما را جذب کنند و با بهره‌گیری از استعدادهای ما شغل ایجاد کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |