شما اینجا هستید

فرهنگی » همزمان با هفته وحدت؛نسخه خطی «قرآن پنج تفسیره» از تشیع و تسنن در حرم رضوی رونمایی شد
گروه : فرهنگی

به گزارش روجا نیوز، مسئول ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: همزمان با هفته وحدت، نسخه خطی «قرآن پنج تفسیره»، یکی از نسخه‌های نفیس موجود در گنجینه رضوی در یکصد و چهل و دومین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) رونمایی شد.

حسن علی فریدونی افزود: این مصحف شریف خطی بی‌نظیر مشهور به «قرآن پنج تفسیره» است که وحدت بین مذاهب اسلامی را تداعی می‌کند.

وی ادامه داد: قرآن پنج تفسیره گنجینه رضوی توسط محمدحسن خان هروی در سال ۱۲۱۸ قمری بر روضه رضویه وقف شده است.

فریدونی گفت: این اثر توسط دوست محمد هروی در سال ۱۰۸۲ قمری به خط نسخ ۹ سطری با ترجمه به خط نستعلیق بر روی کاغذ کشمیری نباتی در ۷۶۳ برگ در ابعاد ۲۶ در ۸/۴۲ سانتی‌متر کتابت و با تیماج ضربی مجلد شده است.

مسئول ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان توضیحاتی در خصوص آرایه‌های هنری به کار رفته در این اثر و درج متن وقف ‌نامه در ابتدای آن گفت: از آنجایی که این قرآن در هرات کتابت شده است و در این شهر، اهل تسنن و تشیع در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند، کاتب نسخه، پنج تفسیر شامل چهار تفسیر اهل تسنن و یک تفسیر شیعه را در کنار یکدیگر در اثر کتابت کرده است.

وی افزود: چهار تفسیر معتبر «بیضاوی»، «مدارک»، «جلالین» و «کشاف» آن مربوط به اهل سنت و به زبان عربی است.

فریدونی ادامه داد: ملاحسین واعظی کاشفی، یکی از بهترین تفاسیر فارسی زبان شیعه را نوشته است.

وی افزود: از تفسیر پنجم نیز با عناوین «حسینی»، «کاشفی» یا حتی «واعظی» نام برده می‌شود. البته این تفسیر به «مواهب علیه» نیز شهرت دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |