شما اینجا هستید

اقتصادی » دسترسی مردم به نرخ ارز صرافی‌ها با رونمایی از درگاه یکپارچه فراهم شد
گروه : اقتصادی , ایران
نویسنده : رجا معالی

به گزارش خبرنگار روجا نیوز،  با رونمایی از درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی‌ها امکان دسترسی مردم به قیمت ارز از امروز (دوشنبه، ۱۱ مهرماه) فراهم شد.«علی صالح‌آبادی» در این مراسم گفت: در راستای شفاف سازی بازار ارز در سه، چهار ماه اخیر چند اقدام مهم انجام شده است. یکی از این اقدامات این بود که بازار توافقی در بین صرافی‌ها راه‌اندازی شد و گسترش یافت و این اقدام مهم به شفاف‌سازی معاملات ارز کمک کرد.

وی افزود: در قدم بعدی مقرر شد عرضه و تقاضا در بازار ارز اعلام شود و معاملات در سایت متشکل ارزی ارائه شود تا مردم و فعالان ارز از آن مطلع شوند.

رییس کل بانک مرکزی توضیح داد: اگرچه در این سال‌ها صرافان نرخ خرید و فروش ارز را در تابلوی صرافی نصب می‌کنند، اما تصمیم گرفتیم برای شفاف‌سازی و اینکه افراد صرافی‌های مختلف را با هم مقایسه کنند درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی ایجاد شود تا ۵۴۵ صراف نرخ‌های خود را در آن اعلام کنند.

وی تاکید کرد: اعلام نرخ ارز در سامانه موجب ایجاد شفافیت و عمق‌بخشی بازار ارز خواهد شد و در آینده امکان ثبت سفارش خرید از صرافی با نرخ توافقی نیز فراهم می‌شود.

صالح‌آبادی در خصوص فروش ارز در سامانه نیما نیز گفت: در ۶ ماه نخست امسال ۲۴ میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار در سامانه نیما ارز معامله شده است که این میزان در سال گذشته برابر ۱۲ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار بوده است و این رقم حاکی از رشد ۸۰ درصدی معاملات در نیمه نخست امسال است.

وی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بیان کرد: حجم بالای تقاضای ارز در بازار به ارز ترجیحی و تامین کالای اساسی مربوط می‌شد و پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیاز کاذب به ارز به شدت کاهش یافت و در سامانه نیما و پس از آن همواره عرضه بر تقاضا پیشی داشت.

رییس کل بانک مرکزی افزود: در نیمه نخست امسال ۶۰۰ میلیون دلار معامله در قالب اسکناس در بازار متشکل ارزی  عرضه انجام شد که این معاملات برای نیازهای خدماتی بوده است.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی نیز در مراسم رونمایی این سامانه گفت: پیش از این افراد برای آگاهی از نرخ ارز باید به صرافی‌های مجاز مراجعه می‌کردند که از هفته گذشته با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی مقرر شد صرافی‌های مجاز نرخ‌ها را در وب‌سایت مرکزی اعلام کنند.

هامونی افزود: با اعلام نرخ ارز در سامانه www.ice.ir (سامانه مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران) شاهد شفافیت نرخ ارز، رقابت سالم و کارا صرافی‌ها، آگاهی صرافان از شرایط بازار، تسهیل خرید ارز برای مشتریان، امکان استفاده از داده‌ها برای تحلیلگران فراهم خواهد شد.

وی اظهار داشت: در گذشته صنف صرافی معامله‌گر بود؛ اما از این پس با رونمایی درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی‌ها، این صنف کارگزار محور خواهد شد

خبرنگار: رجا معالی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |