شما اینجا هستید

اقتصادی » ثبات‌بخشی به مقررات، شاه‌بیت اقدامات وزارت صمت است

به گزارش روجانیوز، سید مهدی نیازی در جمع خبرنگاران گفت: تاکید وزیر صمت جلوگیری از صدور بخشنامه‌های مکرر در همه حوزه‌ها است.

وی افزود: اکنون صدور بخشنامه‌ها در معاونت هماهنگی و امور کسب‌وکار وزارتخانه تجمیع شده است تا در صورتی که نیاز به اعمال تغییرات داشت نیز از طریق همین معاونت اقدام شود.

معاون هماهنگی و امور کسب‌وکار وزارت صمت همچنین یکی از سیاست‌های اصلی دولت و وزارتخانه را جلوگیری از خام ‌فروشی برشمرد و گفت: در این راستا و همچنین به‌ منظور تامین مواد اولیه و مواد مورد نیاز واحدهای تولیدی پایین ‌دست، وضع عوارض صادراتی پیش‌بینی شده است.

وی گفت: اکنون در قانون وضع عوارض صادراتی برای مواد خام و نیمه ‌خام در حوزه محصولات پایه ‌نفتی، مواد معدنی و محصولات پایه‌ فلزی پیش‌بینی شده است و به زودی فهرست آنها ابلاغ می‌شود.

نیازی در ادامه با اشاره به اختلاف‌ نظرها در زنجیره فولاد، گفت: تشکیل کنفدراسیون فولاد و محصولات فولادی می‌تواند منجربه تعامل بیشتر در زنجیره فولاد و اجماع و یکپارچه ‌سازی نظرات شود.

وی خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از اجماع و یکپارچه‌سازی زنجیره فولاد از بالادست تا پایین‌دست استقبال می‌کند.

معاون وزیر صمت بیان داشت: پیشنهاد ما این است تا کنفدراسیونی در حوزه فولاد و محصولات فولادی تشکیل شده تا ضمن ایجاد اجماع نظر در زنجیره، حاکمیت نیز راحت‌تر بتواند نظرات بخش خصوصی را دریافت کند.

با توجه به این که زنجیره فولاد کاملاً بومی بوده و از ابتدا تا انتهای زنجیره در داخل کشور وجود داشته و کمترین میزان وابستگی به خارج را دارد، انتظار می‌رود مدیریت عادلانه‌ای در سرتاسر زنجیره به‌ویژه در نحوه تقسیم سود آن وجود داشته باشد.

در سال ۱۴۰۰ کمترین حاشیه سود (در بیشتر ایام سال بین چهار تا پنج درصد) در بخش نوردکاران فولادی بوده، درحالی‌که مطابق آمارهای رسمی حداقل رشد هزینه‌های تولید بالای ۱۰ درصد قیمت تمام شده بوده است؛ اما در سایر حلقه‌های زنجیره این سود بیشتر است.

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |