شما اینجا هستید

اجتماعی » شش هزار میلیارد تومان در محاکم رای به نفع شهرداری تهران صادر شد
گروه : اجتماعی , سیاسی

به گزارش روجا نیوز، علیرضا زاکانی در هفتاد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران افزود: حدود ۱۰ ماه یک روز است که در شهرداری مشغول هستیم و در این مدت اقدامات بسیاری برای بهبود وضعیت شهر انجام گرفته و راه پیموده شده ابعاد مختلفی داشته است، گفت: در محاکم ما بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان به نفع شهرداری تهران خاتمه دادیم و بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان امکان و شرایطی که از شهرداری رفته بود را به شهرداری بازگرداندیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه امسال برنامه‌ها حول ۳ کلمه خدمت، مشارکت و پیشرفت خواهد بود، گفت: نمایشگاهی در بوستان گفتگو از دوازدهم تا هفدهم تیرماه برگزار می‌شود و علاوه بر اینکه دستاوردها و کارهای انجام شده اعلام خواهد شد مشارکت‌پذیری در جهت سرمایه‌گذاری را هم شاهد خواهیم بود و نمایشگاه جداگانه‌ای هم در برج میلاد پانزدهم و شانزدهم با حضور سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در ۱۱ خط مترو ۳۲۵ ایستگاه مترو در محدوده شهر وجود دارد و ۱۴۳ ایستگاه آن فعال است، افزود : می‌خواهیم به صورت گسترده و با نگاه بلند مدت تحول و نوسازی شهر را بر مدار درست داشته باشیم.

زاکانی با اشاره به کسب منابع مالی هم گفت: امروز در تهران از حدود ۲۵۳ کیلومتر مترو برخوردار هستیم اما خط ۹،۸،۱۱ و ۱۰ هنوز یا شروع نشده یا در ابتدای مسیر آن هستیم و تکمیل خطوط ۷ گانه اولویت قطعی ما است اما به ۷۰ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد.

شهردار تهران گفت: بزرگترین گلوگاه ما منابع است و اگر تأمین شود بزرگترین پروژه ما که توسعه مترو است در مدت ۵ سال محقق می‌شود.

زاکانی درادامه با بیان اینکه بازبینی شهر هیچگاه مورد دقت قرار نگرفته بوده است گفت: امروز ما طرحی بزرگ را دنبال می‌کنیم و ابعاد آن بسیار بزرگ است و اگر فقط ایستگاه‌های مترو را مدنظر قرار دهیم ۴۹ درصد از پارسل های شهر تهران درگیر می‌شوند. اگر بخشی از ایستگاه‌های بی آر تی را نیز در مدار قرار دهیم ۶۲ درصد مساحت تهران را در بر خواهد گرفت.

زاکانی همچنین درباره ایمنی شهر گفت: رهایی از بافت فرسوده جز از طریق نوسازی دقیق، علمی و و فنی میسر نیست.

شهردار تهران به پروژه خدمتی شهرداری تهران هم اشاره کرد و گفت: ما به دنبال این هستیم تا در تمامی عرصه‌ها خدمتگزار باشیم اما بدون حضور مردم امکان تحول و پیشرفت میسر نخواهد بود و ما جز به تکیه به مردم و توجه به حوزه علم و دانش آنها نمی‌توانیم بار شهر را برداریم.

وی با تایید بالغ بر ۳۰۰ هزار خانه خالی در تهران، ادامه داد: مردم در حوزه مسکن در فشار هستند و ۱ میلیون مسکن برای ساکنان موجود تهران کم داریم و به ۳ میلیون مسکن احتیاج داریم و افزایش تقاضا به سوداگری دامن زده است و امروز مردمی که ۵۱ درصد آنها مستأجر هستند با بلای بزرگی به نام گرانی مواجه هستند.

زاکانی همچنین گفت: ما باید ساخت را تسریع کنیم و میانگین بالغ بر ۳۶۰ روز زمان صدور پروانه است و در برخی مناطق تا ۵ ماه طول می‌کشد اما ۲ گلوگاه فضای سبز و نما وجود دارد و اگر تسهیل گری صورت گیرد ما ۲ ماهه پروانه صادر می‌کنیم.

زاکانی درادامه  با بیان اینکه سیستم حمل و نقل تهران فرسوده است گفت: در کار کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود برنامه ریزی‌هایی داشته ایم و توجه به پیاده راه‌ها است و امسال در هر منطقه پیاده راه ساخته می‌شود و قرار است ۱۵۰ درصد ظرفیت اتوبوس‌های تهران افزایش یابد و تلاش ما این است که ۵ هزار اتوبوس فعال در تهران داشته باشیم.

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه نوسازی قرار دادی با وزارت کشور داشته ایم و مبلغی از آن هم پرداخت شده است.

زاکانی گفت: در حوزه بازسازی اولویت ما بازسازی اتوبوس‌های موجود است ما ۱۴۰۰ دستگاه را پیش بینی کرده بودیم و مواردی برای اتوبوس‌های خارجی دنبال می‌شود که آن با ذات برنامه ریزی ما متفاوت است و توسط بخش خصوصی دنبال می‌شود.

زاکانی همچنین با بیان اینکه حوزه بازسازی و اورهال کردن واگن‌ها امری قطعی است گفت: حدود ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفت و انبارهای ما در حال پر شدن هستند، اما این منوط به قراردادهایی است که با ۳ شرکت واگن سازی می‌بندیم.

شهردار تهران گفت: در حوزه بلند مدت حرکت ترکیبی و حمل و نقل هوشمند خواهیم داشت بالغ بر ۴ میلیون موتور در تهران شماره گذاری شده است و ضابطه‌مند کردن آن‌ها هدف شهرداری تهران است.

وی با اشاره به جمع آوری آب‌های سطحی، افزود: یکی از خطرات جدی که تهران را تهدید می‌کرد سیلاب‌هایی بود که در تهران به وقوع می‌پیوست ما از ۵۳۰ کیلومتر شبکه موجود می‌خواهیم صیانت کنیم و بازسازی را اولویت میدانیم همچنین جمع آوری فاضلاب را هم موضوعی پر اهمیت می‌دانیم.

شهردار تهران با اشاره به تقاطع‌های تهران، ادامه داد: ۳ تقاطع در سال گذشته فعال شد و امسال هم بالغ بر ۲۰ تقاطع در خدمت مردم قرار می‌گیرد.

زاکانی گفت: توسعه کارخانه‌های آسفالت و رشد تا ۲ میلیون تولید را هدف گذاری کرده ایم و جانمایی آن‌ها در شرق تهران انجام شده است.

شهردار تهران با اشاره به حوزه خدمات، افزود: بخش اول این کار در حوزه میادین میوه و تره بار است و تا پایان سال ۳۱ بازارچه اضافه خواهیم و ۱۰۰ میدان را در دستور کار قرار داده ایم و تقسیم بندی میادین در مناطق صورت گرفته است و به دنبال این هستیم تا با مشارکت این کار را انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما به دنبال انجام خرید قراردادی هستیم تا مردم از دست دلال‌ها خلاص شوند و در سال آینده می‌توانیم بازیگری در حوزه خرید قراردادی باشیم.

زاکانی با بیان اینکه ۲۵ هزار مغازه وجود دارد، افزود: می‌خواهیم از طریق این ۲۵ هزار مغازه میوه جنس ارزان و با کیفیت را به دست مردم برسانیم.

شهردار تهران گفت: ۲۶۳ میدان بوده است و ۳۱ بازارچه سال قبل راه اندازی شد.

شهردار تهران با اشاره به فروشگاه شهروند، افزود: ۳۹ فروشگاه شهروند در تهران وجود دارد و می‌خواهیم شهروند محله را ایجاد کنیم.

زاکانی به اشاره به ساماندهی مشاغل گفت: غرفه‌هایی به دست فروشان تخصیص می‌یابد.

وی افزود: سال گذشته در چهارشنبه سوری هیچ تلفاتی را تهران نداشتیم و علت آن فراخوانی بود که تمام نیروهای شهرداری به ارائه خدمت پرداختند و با ظرفیت ۲ و نیم برابری با آتش نشانان به مردم خدمت کردیم.

شهردار تهران با اشاره به حوزه پسماند گفت: ما ۶۴ پیمانکار خرد در تهران داریم و روزانه ۵ هزار تن زباله به آراد کوه می‌رود و می‌خواهیم انتقال زباله به آرادکوه را به کمتر از ۱۰ درصد برسانیم.

زاکانی افزود: می‌خواهیم آرامستان‌های جایگزین را مدنظر قرار دهیم تا مردم بهتر خدمت بگیرند.

وی اظهار کرد: ۵۹ هزار قدرالسهم بدهی بانکی داشتیم و یکی از بانک‌ها ۳ هزار میلیارد تومان پول اضافی از ما می‌خواست، اما سال گذشته صرفه جویی ۳ هزار میلیارد تومانی داشته ایم.

شهردار تهران با اشاره به فضای سبز گفت: موضوع فضای سبز داخل شهر برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است در برخی از مناطق ما فقر فضای سبز داریم.

زاکانی با اشاره به حوزه فرهنگی و اجتماعی گفت: فقط بهداشت در تهران کاملاً مشخص است و برای کمک به دستگاه‌های اجرایی با وزیر بهداشت جلساتی برگزار شد تا بتوانیم جریان بهداشتی شهر را توسعه دهیم.

شهردار تهران گفت: همچنین در حوزه ورزش یک جشنواره‌ای را از یک رقابت درون محله‌ای با حضور ۶۰۰ هزار نفری برگزار کردیم.

خبرنگار: رجا معالی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |