شما اینجا هستید

ایران » دستور استاندار مازندران برای بررسی علل تلف شدن پلنگ قائمشهر
گروه : ایران

به گزارش روجا نیوز، صبح روز یکشنبه چهارم اردیبهشت چند شهروند قائمشهری صحنه عجیبی را در خیابان کارگر یا همان خیابان ساری مشاهده کردند و با یک قلاده پلنگ در پیاده‌رو مواجه شدند. تصویری عجیب که انتشار فیلمی از آن بلافاصله در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت و به یکی از مهم‌ترین سوژه‌های خبری رسانه‌های کشور تبدیل شد.

این پلنگ پس از چند ساعت سرگردانی در نهایت به باغی در همین محدوده فرار کرد، اما پیش از انجام عملیات بیهوش‌سازی با شلیک دارت، پس از حمله به یک مأمور نیروی انتظامی هدف اصابت گلوله قرار گرفت و به دلیل شدت جراحات وارد تلف شد.

ماجرای مشاهده پلنگ در قائمشهر و تلف شدن این حیوان پس از عملیات زنده‌گیری که طی در دو روز  گذشته به یکی از خبرهای پربازدید کشور تبدیل شده، با توجه به ابهامات موجود در این موضوع اعم از چگونگی و چرایی حضور پلنگ در شهر و همچنین دلیل تلف شدن حیوان هنوز مورد توجه کاربران فضای مجازی و مخاطبان رسانه‌ها و کنش‌گران محیط زیستی قرار دارد.

بسیاری از کاربران فضای مجازی بویژه پس از انتشار خبر تلف شدن پلنگ پس از عملیات زنده‌گیری این احتمال را مطرح می‌کنند که پلنگ با توجه به دوری شهر از جنگل و همچنین ویژگی‌های ظاهری اعم از اضافه وزن، احتمالا توسط یک شخص در محدوده شهری نگهداری می‌شد. ضمن این‌که تلف شدن پلنگ نیز اکنون به یکی از انتقادهای مطرح شده در فضای مجازی و بین فعالان محیط زیست تبدیل شده است.

روز دوشنبه روابط عمومی استانداری مازندران اعلام کرده که استاندار مازندران برای بررسی ابعاد مختلف این ماجرا و رسیدن به پاسخ مناسب برای پرسش‌های موجود در جامعه به معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مأموریت داد که با فوریت برای بررسی ابعاد این موضوع اقدام کند.

سید محمود حسینی‌پور در دستور خود نوشته است: هرچند تامین امنیت و جان مردم در پی ورود یک قلاده پلنگ به محیط عمومی شهر قائمشهر ضرورت داشت و متولیان امر باید از جان مردم حراست می‌کردند، اما باید به شیوه‌های صحیح و با استفاده از ابزارهای مدرن نسبت به زنده‌گیری این گونه کمیاب اقدام می‌شد.

وی خطاب به روح‌الله سلگی عنوان کرد: به جنابعالی ماموریت می‌دهم به فوریت ظرف ۴۸ ساعت آینده با تشکیل کارگروهی نسبت به بررسی زوایای مختلف این حادثه اقدام و گزارش نهایی را به اینجانب اعلام فرمایید. لازم است بررسی شود که چرا دستگاه‌های متولی به خصوص سازمان حفاظت محیط زیست استان با تاخیر چند ساعته نسبت به بیهوش کردن پلنگ سرگردان در شهر اقدام کرده و در نهایت نیز کوتاهی‌ها منجر به تلف شدن این حیوان شده است؟ باید ضمن برخورد با عوامل خاطی، با انجام اقدامات پیشگیرانه مانع تکرار چنین حوادث تلخ شد و همچنین بررسی گردد یک قلاده پلنگ چگونه وارد شهر شده است؟

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |