شما اینجا هستید

سیاسی » رییس جمهوری: بنای دولت عمل به وعده‌هاست
گروه : سیاسی

حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی عصر شنبه و بعد از سخنان موافقان و مخالفان درباره کلیات برنامه و کابینه معرفی شده به مجلس اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که غیر از موضوع معیشت و کسب و کار در کشور داریم، آسیب دیدن اعتماد مردم است و این اعتماد باید برگردد و بازسازی شود. برگشت این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است.

رییس‌جمهوری افزود: عمل به وعده ها می تواند اعتماد را بازسازی کند و برگرداند و بنای بنده به عنوان یک خدمتگزار و دولت این است که به وعده‌ها عمل کنم. شما هم در مجلس شورای اسلامی مساعدت کنید در کمیسیون‌ها و صحن که دولت موفق شود به وعده های خود عمل کند.

رییسی گفت: این همان جلوه از صداقت است که مردم می‌بینند. آنچه که گفته می شود عمل می‌شود و اعتماد بازسازی خواهد شد. من چه در دوره انتخابات و چه در جلسات بعد از انتخابات عرض کردم بنای من عمل به وعده ها است و آن هم با یک ادعا نمی شود اثبات کرد جز این که مردم ببینند که دولت و وزرا و مسوولین مربوطه به وعده هایشان عمل کردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه به آنچه عرض کردم، اعتقاد دارم و از خداوند برای عمل به وعده ها مدد می‌گیرم گفت: این که کسی تصور کند این وعده در واقع برای دوره انتخابات بوده است که هیجان ایجاد کند نه این گونه نیست چرا که ما در محضر خداوند متعال و شهدا هستیم سخنی که می‌گوییم باید قابل باور و بنای بر عمل باشد. این نقطه محوری است که مطرح شده و مطرح خواهد شد.

رییسی درباره برنامه های خود گفت: آنچه تقدیم مجلس کردم یک برنامه خلاصه چند صفحه ای بود و  برنامه کلان را بعدا تقدیم می‌کنم. آنچه به عنوان برنامه دولت سیزدهم تقدیم مجلس شد همه آنچه که در برنامه بود در آن چند صفحه گنجانده نمی‌شد و چند صفحه داده شد که رویکردهای برنامه در آن باشد که خلاصه آن را قرائت کردم. بنابراین برنامه کوتاه مدت و آنی ۶۵ صفحه با اولویت مسائل پیش روی دولت مانند کرونا و بازار سرمایه و کسری بودجه است.

برنامه مفصلی تا چند روز آینده تقدیم نمایندگان می‌شود

رییسی یادآور شد: در محضر رهبر معظم انقلاب عرض کردم که آن ۶۵ صفحه یک برنامه کوتاه مدت و فوری است برنامه دولت سیزدهم با ۳۰ مساله کشور که برخی از آنها مسائل دستگاهی نیست، بلکه فرابخشی و وزارتخانه ای به آن پرداخته شده است. هم مساله و هم مشکل و راه‌کارهای برون رفت در آن مشخص شده است. با این قید یک مسوول مستقیم برای هرکدام وزارتخانه شناخته شده است و زمان بندی هم شده است.

وی گفت: بنابراین به طور مفصل قضیه به عنوان برنامه تحولی برنامه سیزدهم تا چند روز آینده خدمت همه نمایندگان تقدیم می‌شود و در جریان قرار خواهید گرفت. این برنامه در یک مرحله عنوان پیش نویس دارد  و در مرحله دیگر نقطه نظرات نمایندگان و متخصصان و نخبگان نهایی خواهد شد.

رییس جمهوری گفت: مانند آنچه که به عنوان سند تحول در قوه قضاییه اقدام کردیم منتها سند تحول در دولت طبیعتا مفصل‌تر با موضوعات متنوع‌تر است که گستره دولت را در بر می‌گیرد.

رییسی ادامه داد که مساله بعدی مساله مسئولیت هر کدام از اعضای دولت به صورت عام و تیم اقتصادی به صورت خاص است هر شخصی دارای مسئولیتی است و باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد. اگر ما گفتیم تیم اقتصادی و هماهنگی، این به معنای رفع مسئولیت از احدی نسبت به مسئولیت خودش نیست. وزیر، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی، صمت همه مسئولیت دارند باید در مقابل خداوند، قانون، مجلس و رییس‌جمهوری پاسخگو باشد. اما این جمع نیازمند هماهنگی و همکاری است یعنی همان موضوعی که شما از آن نگران هستید، مساله عدم هماهنگی تیم اقتصادی تبدیل به هماهنگی شود.

رییسی بیان کرد: بنابر این نسبت به سفره مردم همه دولت مسئولیت دارد. نه یک فرد خاص. من مسئولم، معاون اول مسئول است و نسبت به هر بخشی وزیران، و مسئولیت مربوطه مسئولیت دارد.

وی ادامه داد: به دلیل انجام هماهنگی میان تیم اقتصادی که عزیزان نگویند دولت در مسائل اقتصادی دچار چندآهنگی شد، که بعضا در دولت‌ها این گله‌مندی مطرح بوده است برای اینکه آهنگ واحدی برای همه بخش‌ها باشد هماهنگی هم در کنار کار اقتصادی تعریف کردیم. معنای آن این است وگرنه هر کدام از وزیران صاحب نظر هستند و در حوزه کاری‌ خودشان اختیار قانونی دارند اما این  همکاری، هم‌افزایی و هماهنگی را رقم خواهند زد.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری روجا نیوز | خبری |سیاسی | اقتصادی | اجتماعی | بین الملل |